Hajónapló: Lomboktól Bali-ig in English

     2015.09.28 - 2015.12.03                                   »»   5/5 oldal   ««

Ugrás oldalra:12345

 
...folytatás az előző oldalról

64. nap, 2015.11.30. , Manta ráják

Csupán 28 mérföldet jöttünk Lombok Gili szigeteitől és egy teljesen más időjárás fogadott itt minket a Lembongan szigeten. A víz csak 23-24 fokos, a 28-29 fokos Gili-kel szemben és ezért a levegő hőmérséklete is sokkal kellemesebb. Teljesen tiszta az ég egy szál felhő sincsen és nem is párás a levegő. Itt még, úgy tűnik semmilyen hatása nincs az esős évszaknak. A helyiek azt mondják, hogy késik. Az El Nino évben eddig azt tapasztaltuk, hogy az átmeneti évszakban, novemberben sem voltak változó szelek, hanem folyamatosan a passzát szél fújt.

Három sziget van itt egymás mellet a csak 12 mérföldre levő Balitól, a Lembongan, a Ceningan és a legnagyobb sziget a Penida.
Az előző napi sétánk alatt összeismrekedtünk egy hindu fiúval a szigeten, akit Manu-nak hívnak. Ez a sziget többségében hindu sziget az előző muszlim szigetekkel ellentétben. Azt mondta, megmutatja nekünk a manta rájákat, melyek a három sziget közül a Penida délnyugati részén tartózkodnak. Felejthetetlen élmény volt ekkora élőlényekkel úszni a vízben, körülbelül 2-3 méter volt a fesztávolságuk és olyan kecsesen úsztak a vízben, mintha pille könnyűek lennének. Szájukat nagyra tátva folyamatosan kebelezték be a planktonokat és kis rákocskákat. A vízben egész jó volt a láthatóság (kb 7 méter) a hatalmas döghullámzás ellenére, mely ezeknek a szigeteknek a partjaira jellemző. De a kameránkkal mégis nehezen tudtunk fényképezni, mert a vízben olyan sok mini élőlény és medúza volt, hogy a lencse mindig csak ezekre akart közelíteni. De valószínűleg ezért szeretik a ráják ezt a pontot, mert dúskál a táplálékban. Sajnos, ezek az fenséges élőlények mára egy veszélyeztetett faj és nemzetközi vizeken nem lehet őket lehalászni. Szerencsére itt Lembonganon természetvédelmi területnek nyilvánították ezt a részt, ezért csak a turisták kiváncsiságát kell kibírniuk az állatoknak. Azonban ma is több helyen halásszák őket nemcsak húsuk, hanem kopoltyújuk miatt is, melyet a kínai gyógyászatban használnak fel és régen a bőrükből pedig csiszolóanyagot gyártottak.
A szigetek partjai tűhegyes mészkősziklákból állnak, meredeken fúródva be a tengerbe, egy-egy elrejtett homokos stranddal. A hullámok ezekre a sziklákra kapaszkodnak fel néha hatalmas felfröccsenő szökőkutakat gerjesztve a sziklarések között. Az egyik homokos öbölben a Kristály-öbölben álltunk meg még egyet sznorklezni. Itt nagyon jó volt a láthatóság. Számunkra a víz hőmérséklete hirtelen csökkent Lombok óta és még szoknunk kell ezt a kellemesen friss tengert. Érdekes, hogy az emberi szervezet milyen gyorsan hozzászokik a körülményekhez, például a jó meleg vízhez és az előzőleg egészen párás levegőhöz. Jóllehet, nincs hideg, mégis fázunk, de ez egészen kellemes érzés, főleg éjszaka.


65. nap, 2015.12.01. , A monszun kezdetének hivatalos napja

Hivatalosan ma kezdődne a monszun. Fölöttünk jelenleg szikrázóan süt a nap, sehol egy felhő.

A pilot könyv szerint a bójáért itt fizetni kell, de eddig senki nem jött, hogy beszedje a pénzt. Egy hatalmas úszócsúszda mellett parkolunk. Minden nap 9 után érkezik a komp Baliról és hozza a turistákat csúszni, ugrálni és banánhajózni. Megkezdődik az őrület, néhányan kajakkal próbálnak körbeevezni minket, de általában látszik rajtuk, hogy életükben nem ültek még kajakban, mert nem tudják irányítani és ezer bocsánatkéréssel ütköznek a hajóba. Mások jetski-vel száguldoznak fel-alá. Ezek az úszó csúszdák hatalmas találmányok, még ebédet is szolgálnak fel, vagy néha élő koncert is van rajtuk.

Lambongan szigetén pedig éttermek és üdülő apartmanházak épültek a sziklákra. Korábban valószínűleg hátizsákos turisták lehettek a szigeten, de mára az egymás hegyére-hátára sziklákra épült nagyon stílusos és medencés apartmanok sokkal inkább upmarket szállásokat tükröznek. A sziget belsejében teljesen más kép tárul elénk. Ez az első olyan sziget, ahol a hinduk vannak többségben. A hindu házak mellé egy-egy templomot építettek. Ezek a kőfaragványokból készült templomok nagyon jellegzetessé és különlegessé teszik a szigetet és néha zeneszó hallatszik belőlük. Ugyanakkor a sziget egyes részein lehet látni, hogy nem készültek fel erre a gyors fejlődésre és sem a szemét nincs megoldva, sem a területek nincsenek mindenhol jól kihasználva, ezért több helyen poros vagy leszakadt utakon jár az ember.


66. nap, 2015.12.02. , Érkezés Serangan sziget, Bali

Már csak 12 mérföld volt hátra Bali-ig, amelyet ma meg is tettünk. Megint nagyon erős áramlások voltak, 9 csomóval száguldottunk irányra. Balihoz közeledve az áramlás abbamaradt. A Serangan szigetnél álltunk bójára, ahol az utolsó bóját kaptuk meg (előzetes egyeztetés alapján Ruth-tal) és még gyorsan egy hátsó bóját is letettek mögénk, hogy ne forogjunk össze a szomszédos hajóval. Itt a kikötőben sokkal koszosabb a víz, mert több folyó torkollik bele a tengerbe és egy hatalmas mangrove van mellettünk. A levegő hőmérséklete Lembongan-nál sokkal melegebb a szárazföldi hatás miatt, és a víz sem hűt annyira.

Ide most letesszük a hajót egy darabig ugyhogy a napló addig szünetel. Sziasztok!


185. nap, 2016.03.30.

.....

Ugrás oldalra:12345

 
Látogatók ezen az oldalon 2009.04.13. óta:   4885999