Hajónapló: Ismét Szingapúrba hajózunk in English

     2017.12.06 - 2017.12.31                                   »»   2/4 oldal   »»

Ugrás oldalra:1234

 
...folytatás az előző oldalról

9. nap, 2017.12.14. , Anyagbeszerzések 3

Miután már felfedeztük az összes nagyobb hardware boltot a környéken, délutánra a cryogel-ért is elmehettünk amit szépen összegöngyölve és becsomagolva kaptuk meg. A legfontosabb dolgok megvannak, folytatódhat a munka! .


10. nap, 2017.12.15. , Kicsiszoltuk a hűtő belsejét

Kicsiszoltuk a hűtő belsejét. A finomcsiszolás után indulhat a laminálás. Nem akarjuk azt a hibát elkövetni, mint az előző változatnál, hogy nem volt jó a szigetelés és nedves lett a fa a hűtő alatt. Először belamináljuk az egész dobozt mielőtt építkezni kzdünk rá, ezzel vízhatlanná téve az egészet.

Közben más apró projektek is készülnek a hajón, például új mágneses szúnyoghálót szereltünk az orrkabin ablakára. Itt Szingapúrban nagyon kevés a szúnyog, de később jól fog jönni. A mágnes segítségével bármikor könnyen eltávolítható a háló és nincs rajta semmilyen rés. Ezt a jópofa dolgot az egyik hardware boltban találtuk és bármilyen méretre összeszerelhető, csak le kell vágni a műanyag lécekből vagy ha kell éppen hozzá is lehet toldani. Ez eddig a legjobb szúnyogháló megoldásunk. Az oldalablakokra és az ajtóra maradnak a rádobható szúnyoghálók.

Délután megnéztük az új Csillagok Háborúját és utána a Vivo centrumban beszerzett eleséggel (a helyszínen nincsenek take away-ek) elbuszoztunk a Marina Bay-be ahol először egy szökőkút vízpárára vetített fényjáték volt, - eddig ez volt a legszebb lézerfény játék, amit eddig láttunk - majd egy Star Wars fény show-t is leadtak az új őrületre. Nagyon látványos volt az egész. Itt már novembertől megy a karácsonyi őrület karácsonyi fény show-kal, akciókkal, tömeggel a bevásárlócentrumokban (mi le is maradtunk a fa állításról ami november 18-án volt a One15 marinában).


11. nap, 2017.12.16. , A vertikális kertek projekt

Tulajdonképpen több kisebb projektünk is fut (pl a szúnyoghálón kívül a csúszásgátlók és a gázpalackok festése, a lefolyócső cserélése a fürdőszobában, a kis motorkar megragasztása és az indító aksi cseréje), de a hűtő és a vertikális kertek élveznek előnyt, ezért a többi aprósággal csak akkor foglalkozunk, amikor a fő projekteinkkel nem tudunk (pl szakad az eső vagy köt az anyag).
Itt Szingapúrban nagyon kicsi a terület, ez tulajdonképpen egy törpe városállam, de az ember akárhova is megy, mindenhol zölddel találkozik. A legnagyobb része síkság és a sekély partmenti részeket feltöltötték, a más szigeteken jellemző trópusi mangroveerdők itt kipusztultak és a trópusi esőerdők mindössze 5%-a maradt meg. Ezt kompenzálva tudatos várostervezés folyik és a városképet úgy alakítják, hogy növényeket ültetnek mindenhova, a házak tetejére és külső vagy belső falára is, az autóutak mentén, a hidak pillérére, séta utak mellé. Szingapúr egy hatalmas vertikális botanikus kertet is magáénak tudhat a Marina Bay melletti kertben. Fantasztikus látvány ez a szemnek, hogy egy zsúfolt városban ennyi zöld van. Természetesen ennek megvalósításához ország szinten nemcsak kreativitásra volt szükség, de a természeti adottságok is segítették ezt a projektet, hiszen itt mindig párás a levegő, az egyenlítői éghajlaton fekszik és szinte minden nap esik az eső (évi 2400 mm csapadék az átlagos, Magyarországon 500-900 mm), vagyis burjánozhatnak a növények. Az esőn kívül azonban, más vízforrása nincs az országnak, ezért az esővizet hatalmas víztározókban gyűjtik.
De azért a tervezők ezt nem bízták csak a természetre, mert a vertikális kertekhez mindenhol megy egy cső, egy locsolórendszer, mely folymatosan csepegteti a vizet a növényeknek.
A vertikális rendzerek ötletesek, valahol egy rácsszerkezeten futnak fel a növények, úgy hogy minden emeleten locsoló megy a gyökereikhez, vagy láttunk olyat is, hogy cserepeket akasztgatnak fel kampókkal egy létraszerű acél szerkezetre (mely pl a hídpillért veszi körbe) és minden egyes cseréphez vékony csöpögtető csöveket vezetnek, vagy a Toast Box falán hálós zsebekbe ültetik a növényket, melyekhez vízszintesen is és függőlegesen is locsoló csövek vezetnek. Ezek a vékony csövek nem látszódnak messziről, mert a dús növényzet összefüggő kertet alkot, hanem csak közelről lehet bekukucskálni a levelek alá, mi is történik alattuk.
Igazából csak nyitva tartjuk a szemünket és ha látunk valami ötletest ezekkel a kertekkel kapcsolatosan akkor lefényképezzük. Természetesen a rollerünk nagy segítség ehhez a projekthez. A Marina Bay-ből már nem is szálltunk tömegközlekedési eszközre, hanem haza rollereztünk az éjszakában (12 km volt).


12. nap, 2017.12.17. , Előkészületek a lamináláshoz és a Tanjong part

A régi és az új kompresszor
A szétszerelt konyha
Kellemes időre ébredtünk. Egy északi szél érkezett mely egész nap friss levegőt hozott. A laminálás előtt megcsináltuk a finomcsiszolásokat a hűtő doboz belsejében, de be kellett csukni hozzá az ablakokat, mert nem akartuk, hogy ez a finom por itt szálljon a hajóban, miközben átfúj a szél a kabinon. Eltávolítottuk a sütőt is a helyéről és kiragasztottuk a széleket majd nejlonnal borítottuk be a konyhát a laminálás előtt.

Még naplemente előtt (7 körül megy le) elrollereztünk a Tanjong parthoz (nyugatra tőlünk), hogy végre megfürödjünk a tengerben. Két kapun kell ehhez áthaladnunk a marina után, ha a rövid utat választjuk, melyekhez nekünk nincs belépőkártyánk,- mivel luxus lakóterületeken megy keresztül az út- de olyan nagy a forgalom ezeken a kapukon, hogy megvártuk amíg valaki arra jött és kinyitotta nekünk. Ezek a luxus apartmanok körülbelül olyanok, mint Ausztráliában a Mooloolaba, érdekes házak úszómedencékkel. Az érdekes annyit jelent, hogy nagyon design-osak pl. hajó alakú ház vagy a sakál fejű egyiptomi isten, Sed áll világító szemekkel a ház előtt.
Még nem is úsztunk a tengerben, amióta visszajöttünk, de a One15 marinának van saját medencéje, ahova mi is kijárunk a munkák után. Azért a tenger az egészen más!
A kivésett és kiszáradt dobozKiragasztottunk a munkáhozTanjong beach


13. nap, 2017.12.18. , Laminálunk és rollerkirándulunk

Körbelamináltuk a hűtő dobozt (üvegszállal és epoxival dolgoztunk), hogy hermetikusan le legyen zárva. A hűtő doboz nehezen hozzáférhető, nem túl nagy nyílással és mély, ráadásul pont a konyha sarkában van, ahova a fedélzet benyúlik fölé. Hiába öltöztünk be a munkához, Géza haja, a feje búbján mégis kicsit epoxis lett, miközben fejjel lefelé dolgozott a hűtő dobozon.
Míg az epoxi száradt (Géza haján is, mielőtt levágtuk) körberollereztük a keleti lakóterületeket is a Sentosa szigeten. Itt is akadtak szép házak, de a tengerben ezen a részen nem lehet fürdeni, mert nincs part és iparterület van a másik oldalon. Azt mondják, ezt az iparterületet itt meg fogják szűntetni, mely felértékeli majd az amúgy is horribilis összegű Sentosa ingatlanokat.

Már biztos, hogy itt, Szingapúrban töltjük a Karácsonyt. A kapitányi vízumot is meghosszabbítattuk (kapitányok csak 2 hétre kapnak vízumot, melyet utána hosszabbítani kell az ügynökkel). .

LaminálunkKilaminát dobozA Rotor leponyvázva


14. nap, 2017.12.19. , A fülöp-szigeteki tájfun szelét érezzük

Ez már a harmadik nap, hogy heves északi szél fúj. Az időjárás térképek szerint pont egy fülöp-szigeteki tájfun szélének a szelét kapjuk. A mostani előrejelzések szerint ennek a tájfunnak egy kisebb iker ciklonja december 24-én Langkawi-t célozza (pont amerre mi is készülünk), ezért most úgy tűnik, jó ötlet, hogy az ünnepekig nem indulunk tovább.
Elkezdtük levágni és beragasztani a blue boardot a dobozba, de elfogyott a poliuretán habunk. Egy korábbi tesztünk alapján a folyékony szög ragasztó megoldatta a blue boardot, ezért inkább poliuretán habot használtunk helyette. .

Időjárás térképKibontjuk a cryogeltEgy darab cryogel
Megoldódott blue board


15. nap, 2017.12.20. , Megvettük a fóliát és a poliuretán habot

Az előző nap elfogyott a poliuretán hab amivel a blue boardot ragasztottuk. Újra el kellett menni a hardware boltba. Ezen kívül, azt gondoltuk, hogy fóliákba tesszük az cryogelt, mert nagyon porzik az anyag. Fóliát is keresnünk kellett hozzá, amit egy kis boltban találtunk meg a kínai negyedben. .


16. nap, 2017.12.21. , Fóliába lamináljuk a cryogelt

Újra bevásárló kőrútra indultunk. Ezúttal egy fólia lamináló gépet szereztünk be, mellyel a cryogel anyagot fogjuk beburkolni, hogy ne szálljon belőle a por és ne nedvesedjen be a hűtőben. El is kezdtük a laminálást, de a legnehezebb rész a légtelenítés volt a fólián. Próbáltuk pumpával kiszívni a levegőt, de nem volt elég erős hozzá a pumpa, ezért inkább a vizes zacskós megoldást választottuk és azzal nyomtuk ki a fóliából a levegőt, hogy utána szinte levegő menetesen lezárjuk a lamináló eszközzel. .


17. nap, 2017.12.22. , Dolgozunk a cryogellel

Folytattuk a cryogel beszabását a hűtő dobozba és fóliába laminálását. Egész nap nagyon meleg volt de be kell öltöznünk az anyaghoz, mert allergiás reakciót okozhat a vele való érintkezés. Az egészből egy krétaszerű finom por hullik.
Aztán próbálgattuk a mélyhűtőt, de túlságosan belógott a hűtő ajtó nyílásába, ezért kibontottuk mögötte a már beépített blue board falat és cryogel elemeket tettünk be helyére, mert ezek sokkal vékonyabbak. Aztán úgyanígy jártunk a hűtő doboz aljával, mert a másfél literes vizes üveg sem fért be állítva a blue board miatt, de ennek bontását másnapra hagytuk.
A nap végén lemostuk a mólót és észrevettük, hogy a móló nem nedvesedett, hanem kicsi vízgolyók peregtek le róla. A cryogel egy aerogel anyagból van, mely nem nedvesedik, sőt taszítja a vizet. .

 
Folytatás a következő oldalon...
Ugrás oldalra:1234

 
Látogatók ezen az oldalon 2009.04.13. óta:   4882720